Pośród urządzeń drukujących najliczniej stosowane są obecnie oczywiście drukarki laserowe, które wykorzystywane są zarówno przez użytkowników indywidualnych jak i duże firmy. Jest to sprzęt, którego budowa jest mocno skomplikowana. Drukarka do przetwarzania danych, które przychodzą z komputera będzie wykorzystywać procesor obrazu rastrowego.
Jest to urządzenie, które zajmuje się modelowaniem wiązki światła, która jest generowana przez laser. Światło dalej kierowane jest na bęben i zmienia swoje właściwości fotoelektryczne. To będzie uniemożliwiało nanoszenie obrazu na bęben światłoczuły. Za ten proces odpowiadać ma developer a więc cząsteczka żelaza, która znajduje się na wałku magnetycznym.
Toner na kartkę papieru przenoszony jest przez dotyk oraz dodatkowo wspomagany przez naładowane ładunkiem elektrycznym elektrody. Kolejnym etapem będzie utrwalanie tonera na kartce. Czynność ta jest regulowana przez utrwalacz termiczny, który zbudowany będzie z dwóch wałków. Papier przechodzi przez wałki i ogrzewa się do około 200 stopni i scala następnie z podłożem. W momencie, gdy realizuje się druk laserowy w kolorze powinno się kolejno oświetlać bęben światłoczuły i drukować poszczególne barwy CMYK.
Jeśli zastosuje się dodatkowe kolory to będzie to poprawiało głębie tonalną obrazu oraz zmniejszy zużycie tonera. W ramach powstawania obrazu na kartce oprócz już wspomnianego fusera bierze także udział bardzo wiele innych elementów, które będą miały poszczególne funkcje dla funkcjonowania takiej drukarki.
- Pickup roller lub feed roller Rolka, która chropowatą powierzchnię i pobiera kartki z podajnika. Ten element może ulec zabrudzeniu i wymaga czyszczenia albo zniszczeniu i wymaga wtedy wymiany
- Separator To guma prostokątna, która odpowiedzialna jest za pobieranie pojedynczych kartek z podajnika. Jeśli w przypadku drukowania pobiera się na raz kilka kartek to znaczy, że ten element musi zostać wymieniony.
- Transfer roller (elektroda rozładowująca) To element tworzony jakby z gąbki, który przyciąga toner z powierzchni bębna na kartkę papieru.
- Elektroda - położona jest w pobliżu bębna OPC i widoczna w drukarce w czasie wyjmowania kartridża.
- Bearing - Łożysko wałka, które odpowiada za ruch obrotowy wałka dociskowego. Jest to element, który będzie wytrzymały na pracę w wysokiej temperaturze i odporny na zniekształcenia.
- Thermistor - to czujnik, który mierzy temperaturę pracy drukarki.
- Fuser Gear - to zębatka, która odpowiada za napędzanie modułu fuser, która ma kilka różnych trybów
- Fuser - część drukarki, która ma odpowiadać za termiczne utrwalanie tonera na kartce papieru. Najczęściej zbudowana z dwóch wałków
- Heting lamp - to element grzewczy tonera, który wytwarza temperaturę konieczną do utrwalenia tonera na kartce papieru.
- Upper - Wałek grzewczy fusera, który pokryty jest teflonem i odpowiada za wtapianie tonera w kartkę.
- Fuser slim sleeve - również odpowiada za to, by toner został prawidłowo wtopiony na kartkę papieru. Nakłada się ruchem kołowym na element grzewczy. Jeśli chce się ułatwić ,to należy pokryć powierzchnię specjalnym smarem przewodzącym.
- Pressure roller (wałek dociskowy) - wałek, który jest gumowy, ma pomarańczowy kolor i odpowiada za to, że kartka papieru jest należycie dociśnięta do folii fuser. Uszkodzenie będzie powodowało, że toner na papierze nie będzie utrwalany.
- Delivery Roller - to element, który odpowiada za przesuwanie tonera miedzy modułami w urządzeniu. Widać więc wyraźnie, że proces drukowania laserowego uzależniony jest od wielu różnych czynników i dlatego wszystkie te elementy są ważne, jeśli chcemy by drukowanie przebiegało bez problemów.