Jak dzielą się niszczarki? Wybieramy niszczarkę.

Jak dzielą się niszczarki? Wybieramy niszczarkę.

Zanim zdecydujemy się na niszczarkę, powinniśmy udzielić sobie odpowiedzi na dwa główne pytania:

niszczarka płyt

 

1. Co zamierzamy z jej użyciem niszczyć?

Dla większości osób odpowiedź jest oczywista – papier. Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na kolejne pytanie: czy arkusze papieru, które zamierzamy niszczyć, są zszyte albo spięte? A może do niszczarki mają trafiać wydruki o formacie zdecydowanie szerszym niż standardowe A4? Co z danymi, które zapisane zostały na płytach CV lub DVD? Przecież nie można ich ot tak wyrzucić do kosza. Warto wiedzieć, że dzisiaj na rynku dostępne są nie tylko niszczarki do papieru, ale również te, które uporają się z kartą kredytową, dyskietką czy płytą CV/DVD. Bez obaw można wrzucać do nich również kartki papieru, które są zszyte lub spięte spinaczami. W sprzedaży znajdują się również modele, które pozwalają na niszczenie dokumentów szerszych niż 210 milimetrów. W nowoczesnych niszczarkach można również niszczyć kartki, które są pogięte.

 

2. Jak dużo dokumentów zamierzamy niszczyć i w jakim czasie chcemy to zrobić?

Producenci zawsze podają parametry techniczne niszczarek, uwzględniając dzienną bądź miesięczną liczbę kartek, które można zniszczyć bez szkody dla urządzenia. Trzeba tutaj jednak zachować zdrowy rozsądek. Realizowane miesięcznego limitu w jeden dzień przy założeniu, że przez kolejne dni niszczarka będzie odpoczywać, raczej nie skończy się dobrze. Wśród niszczarek wyróżnia się niszczarki osobiste, biurowe, niszczarki biurowe do wydruków komputerowych oraz niszczarki wysoko wydajne.

niszczark apłyt dvd cdNiszczarki osobiste pozwalają na efektywne niszczenie około trzystu arkuszy papieru w ciągu dnia. Trafić można jednak również na takie modele, które sto zniszczonych w ciągu dnia stron mogą po prostu nie wytrzymać. Ich niewątpliwą zaletą jest bardzo przystępna cena. Idealnie sprawdzają się w domu. Świetnym przykładem niszczarki do domowego użytku jest Opus VS 501 SB. Niszczarki biurowe to urządzenia, z których korzysta na ogół kilkuosobowy zespół. Tutaj limit niszczonych w ciągu dnia kartek może wynosić nawet dwa tysiące.

Niszczarki biurowe do wydruków komputerowych pozwalają na niszczenie tak zwanej składanki komputerowej. Można je również wyposażyć w dodatkowe akcesoria, do których zalicza się na przykład półkę na wydruki, które mają zostać zniszczone. Niszczarki wysoko wydajne pozwalają na niszczenie dziennie więcej niż dwa tysiące arkuszy. Nie wpływa to jednocześnie na stan techniczny niszczarki. Przykładem jest tutaj między innymi Kobra Cyclone, które radzi sobie doskonale nawet z ogromną ilością kartek.