Niszczarki – na co zwrócić uwagę przed kupnem

Niszczarki – na co zwrócić uwagę przed kupnem

Bezpieczeństwo użytkowania

niszczarka do biuraNa pewno dobrym rozwiązaniem będą niszczarki Fellowes, które wyposażone są w system Safe Sense, czyli specjalny czujnik, który będzie zatrzymywał pracę noży w momencie, gdy dotknie się szczeliny wejściowej. Dodatkowo stosowana jest także blokada Safety Lok, która będzie zatrzymywała ponowne uruchomienie urządzenia. W tym względzie również inni producenci starają się wprowadzać nowe rozwiązania. Pojawiają się zabezpieczenia przed przegrzewaniem się silnika, zatrzymywanie silnika w momencie, gdy będzie się blokował papier czy otworzą się drzwiczki albo pokrywa niszczarki.

Jakość

Trzeba zwrócić uwagę na wykonanie następujących elementów

  • noże - jeśli będą dobrej jakości to nie będą miały problemu ze spinaczami, zszywkami. Poza tym producent powinien dać przynajmniej 5 lat gwarancji, a w niektórych modelach jest nawet 10 lat.
  • zespoły napędowe noży powinny być obudowane - przekładnie powinny mieć specjalne koła zębate wykonane z dobrego tworzywa sztucznego.
  • dobrze wykonane separatory urządzenia - silniki, które będą mocne i energooszczędne - po okresie nieaktywnym taki silnik powinien się wyłączyć a gdy będzie potrzeba to moc powinna być większa, by poradzić sobie z większym plikiem kartek.
  • dodatkowymi elementami w przypadku niszczarek mogą być specjalne systemy, które będą uniemożliwiały włożenie zbyt dużego pliku kartek. Takie rozwiązanie stosowane jest między innymi w niszczarkach Fellowes Intellishredd. Jeśli niszczarka nie ma takiej opcji to standardem będzie montowanie specjalnej systemu, który będzie cofał dokumenty, które będą zakleszczone.
  • wyciszenie - tutaj również niszczarka Fellowes ma ciekawe rozwiązania, dzięki którym nawet przy ciągłej pracy urządzenie będzie dobrze wyciszone.
  • dobrze wykonany system diod informujących jak sprzęt pracuje
  • osobne pojemniki na papier oraz zniszczone nośniki danych
  • specjalne usytuowanie szczeliny podawczej, dzięki czemu można wyjąc spokojnie worek i nie zaśmiecać otoczenia przy niszczarce.
  • usytuowanie kosza i jego pojemność. Najczęściej warto decydować się na większy kosz, ponieważ jak wiadomo będzie się on szybciej wypełniał niż nam się może zdawać. Dobrze będzie, jeśli będzie miał wskazanie jaki jest poziom wypełnienia.

Jeśli chce się kupić niszczarkę to warto właśnie te wszystkie kwestie wziąć pod uwagę, a dodatkowo pamiętać także o tym by dobierać odpowiednią ilość papieru do niszczarki w zależności od jego gramatury, tak by nie wkładać zbyt dużego pliku.